Před viry vás roušky neochrání, použijte respirátory s filtrační třídou FFP3

Viry jsou původci řady nemocí a mnozí lidé si myslí, že se před nimi mohou chránit použitím roušek. To je ale omyl. Před viry vás ochrání pouze respirátory, navíc jen některé. Pojďme si představit funkci roušek a respirátorů i to, jak si mezi nimi vybrat.
Před viry vás roušky neochrání, použijte respirátory s filtrační třídou FFP3

V souvislosti s šířením virů se lidé obracejí na lékárny a prodejce ochranných pracovních pomůcek a ptají se po pomůckách vhodných k ochraně dechu. V prvé řadě je ale třeba si ujasnit, jakou ochranu zvolit, aby byla dostatečná.

Rozdíl mezi rouškou a respirátorem

Primárním rozdílem mezi oběma pomůckami je to, pro koho jsou určeny. 

  • Roušky slouží k ochraně před šířením virů a bakterií, nasazují si ji tedy nakažení, aby nešířili nemoc dál.
  • Oproti tomu respirátory neboli polomasky jsou určené k ochraně před nákazou. Nosit by je měli zdraví lidé, aby se chránili před onemocněním.
  • Ochránit vás mohou i celoobličejové masky s vhodně zvoleným filtrem.

Zvolte správnou filtrační třídu

Respirátory (polomasky) se člení podle filtračních tříd – tedy podle toho, jak vysokou ochranu a stupeň filtrace poskytují. Respirátory musí splňovat normu ČSN EN 149.

  • Filtrační třída FFP1 – představuje nejnižší stupeň ochrany. Tyto respirátory chrání proti netoxickým pevným částicím – proti nízké koncentraci jemného prachu a aerosolům na vodním nebo olejovém základě, a to do koncentrace až 5xNPK/PEL (nejvyšší povolená koncentrace látek v ovzduší/přípustné expoziční limity látek v ovzduší).
  • Filtrační třída FFP2 – poskytuje střední stupeň ochrany. Chrání proti středně toxickým částicím, proti fibrogenním látkám, azbestu, proti zdraví škodlivému prachu, kouři a aerosolům do stupně koncentrace 10xNPK/PEL.
  • Filtrační třída FFP3 – představuje nevyšší stupeň ochrany dýchacích cest. Ochrání vás proti toxickým látkám jako jsou viry, spory, bakterie, ale také třeba radioaktivní látky či karcinogeny do 50xNPK/PEL.

Účinnou ochranou před nakažením virem jsou tedy pouze respirátory označené třídou FFP3. I zde platí ovšem omezení. Respirátory chrání před viry jen po určitou dobu – zpravidla maximálně 24 hodin – a nejsou určeny pro opakované použití. Opakovaně použít se dají pouze polomasky a masky s integrovanými nebo výměnnými filtry.

Aby byla účinnost respirátoru dostatečná, je třeba dbát na správné nasazení. Nikdy ale neposkytnou 100% ochranu před nakažením. Ke snížení pravděpodobnosti přenosu virů a bakterií je třeba dodržovat také základní hygienická pravidla.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.