Nad použitím ochranných pracovních prostředků se zamyslete hlavně při broušení, řezání, vrtání, sádrování, svařování, postřikování nebo při práci se dřevem, azbestem a při riziku kontaktu s alergeny, viry nebo bakteriemi.
Nejprve je důležité identifikovat rizika – znát typ nebezpečné látky a množství škodlivin v ovzduší a seznámit se s bezpečnostními normami.
Při různých typech pracovních činností využíváme různé druhy ochrany. Proti kontaminaci okolního prostředí se používají obličejové roušky. Základní ochranou proti prachovým částicím jsou respirátory, které se vyrábí buď s výdechovým ventilkem, nebo bez něj. Respirátory se rozdělují dle úrovně ochrany na třídy P1, P2 a P3.
K ochraně při vyšší koncentraci prachu, smogu nebo při riziku nebezpečných plynů je třeba použít polomasku nebo celooboličejovou masku s filtry.
Pomůcky na ochranu dýchacích cest mají různé stupně ochrany. Označují se například FFP1, což je typ filtrační účinnosti. Samozřejmě platí, čím vyšší filtrační účinnost, tím vyšší stupeň ochrany. Kromě toho je u daného stupně ochrany uvedeno, do jakého násobku nejvyšší přípustné koncentrace látek (NPK-P) Vás maska ochrání.
Ochrana dechu je dvojí: